PublikacjePoznaj swoją grupę docelową – przewodnik po narzędziach Google

12 czerwca 20160

Jeśli chcesz sprzedać swoje produkty i usługi, musisz wiedzieć, kim są Twoi klienci, jakie są ich zwyczaje i motywy zakupowe oraz z kim na rynku konkurujesz. Pozyskanie informacji o grupie docelowej i otoczeniu rynkowym ułatwi Ci wiele narzędzi dostępnych w internecie. Podpowiadamy, z których warto skorzystać i dlaczego.

marketerplus-maj-sierpien

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, zarówno darmowych, jak i płatnych, które pozwalają uzyskać sporą dawkę
informacji o Twojej grupie docelowej. Warto przyjrzeć się bliżej najciekawszym z nich.

CONSUMER BAROMETER

Pod nazwą Consumer Barometer kryje się prawdziwa kopalnia wiedzy dotycząca zarówno rynku polskiego, jak i rynków zagranicznych. Dzięki temu narzędziu dowiesz się m.in.:

 • jak internauci wykorzystują sieć;
 • jakie są ich motywy zakupowe;
 • z jakich urządzeń (zwłaszcza mobilnych) korzystają;
 • w jaki sposób ich używają;
 • jaki procent użytkowników przed zakupem szuka online opinii o produkcie lub usłudze;
 • ile produktów i marek zazwyczaj jest porównywanych;
 • czy użytkownicy wykorzystują do tego urządzenia mobilne czy materiały offline;
 • jak dużo czasu poświęcają na takie działania.

 

Te i wiele innych danych możesz dowolnie segmentować pod kątem wieku, płci, średniego dochodu i rodzaju wykorzystywanego urządzenia przez daną osobę. Informacje te stanowią idealny punkt wyjścia do analizy ogólnej grupy odbiorców.

GOOGLE TRENDS

Narzędzie Google Trends pozwala na sprawdzenie popularności poszczególnych tematów i fraz kluczowych, a w szczególności:

 • czy poszczególne zapytania mają w danym okresie tendencję wzrostową, czy spadkową;
 • czy ich wyszukiwanie ma charakter sezonowy;
 • jak to wygląda w różnych miejscach na świecie;
 • jakie są pokrewne zapytania.

 

Sprawdzanie popularności wyszukiwań frazy „kalendarze 2016” w Google Trends
Sprawdzanie popularności wyszukiwań frazy „kalendarze 2016” w Google Trends

Po wpisaniu słów kluczowych (oddzielonych przecinkami) narzędzie zaprezentuje w sposób graficzny trendy dla poszczególnych haseł. Możesz też sprawdzić trendy dla poszczególnych krajów czy regionów, a także trendy w wyszukiwarce grafiki, wiadomości, YouTubie czy Zakupach Google.

Informacje te umożliwią wdrożenie działań skierowanych do Twojej grupy docelowej w najbardziej odpowiednim terminie. Możesz zaplanować harmonogram działań reklamowych lub wykryć aktualne trendy, które można wykorzystać, by zyskać dodatkowy ruch w swojej witrynie.

Przykład:
czy wiedziałeś, że wyszukiwania kalendarzy na rok 2016 zaczęły się już na początku września 2015 roku? Takie informacje pozwolą Ci ustalić harmonogram działań reklamowych

GOOGLE CORRELATE

Jeśli zastanawiałeś się, czy dane frazy kluczowe są skorelowane z innymi, możesz to w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z narzędzia Google Correlate. Dzięki temu dowiesz się, które słowa kluczowe są najbardziej skorelowane z Twoim słowem. Jest to doskonałe narzędzie do wykrycia nowych lub alternatywnych (zamiennych) słów kluczowych. Ponadto możesz dodać własny arkusz z danymi i określić, które informacje prezentują podobny trend. Jest to więc narzędzie działające odwrotnie w stosunku do Google Trends – umożliwia wskazanie fraz o podobnych trendach do podanych w analizie. Z kolei Google Trends pokazuje trendy dla wpisanej przez Ciebie frazy (np. wspomniane
wcześniej „kalendarze 2016”).

GOOGLE CONSUMER SURVEYS

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak użytkownicy odbierają ofertę umieszczoną na Twojej stronie internetowej, możesz skorzystać z narzędzia Google Consumer Surveys, czyli ankiet, które pozwolą sprawdzić, na co odwiedzający zwracają uwagę lub co im się nie podoba w przeglądanej stronie. Jest to skarbnica wiedzy na temat zachowania użytkowników, którą możesz wykorzystać w przygotowaniu późniejszych działań reklamowych lub do pozyskania nowych klientów. Co ciekawe, możesz dobierać grupy osób wypełniające ankiety w oparciu o takie dane, jak wiek, płeć czy lokalizacja, dzięki czemu skierujesz je do swoich person, które uprzednio określiłeś poprzez analizę danych w Google Analytics.

GOOGLE ANALYTICS

Czy zastanawiałeś się, w jakim wieku są osoby odwiedzające Twoją stronę internetową, jakiej są płci, ile czasu na niej spędzają, które strony przeglądają, czy korzystają z Twoich formularzy? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, wszystkie te informacje znajdziesz w Google Analytics, darmowym narzędziu, którego odpowiednie skonfigurowanie pozwoli Ci uzyskać wiele cennych informacji pomocnych w ustaleniu tego, kim są Twoi potencjalni klienci. Jeśli poważnie myślisz o rozwijaniu swojego biznesu, musisz analizować ruch na swojej witrynie, a Google Analytics będzie Ci towarzyszyć w prowadzonych działaniach każdego dnia.

Raport z Google Analytics dotyczący wieku użytkowników witryny
Raport z Google Analytics dotyczący wieku użytkowników witryny

Pierwszą czynnością, jaką musisz wykonać, by rozpocząć korzystanie z tego narzędzia i analizowanie danych, jest ustalenie i skonfigurowanie celów, czyli pożądanych przez Ciebie akcji.

Przykład:
dla firmy prowadzącej działalność handlową takim celem może być wypełnienie i wysłanie formularza z prośbą o wycenę produktu lub usługi, pobranie pliku z cennikiem lub przejście na kluczową stronę (np. z ofertą specjalną).

Mając kontekst analizy, możesz z łatwością sprawdzić, z jakiego źródła pochodzą Twoi najbardziej wartościowi użytkownicy.

Wskazówka:
jeśli Twoja strona notuje wejścia z blogów, na których inni użytkownicy dzielą się linkiem do niej w komentarzu, warto się zastanowić nad stworzeniem własnego bloga.

Bazując na danych z Google Analytics, warto stworzyć tzw. personę, czyli opis modelowego przedstawiciela grupy docelowej (np. mężczyzna w wieku 25-34 lat, zamieszkujący Warszawę i interesujący się golfem). Możesz opracować kilka person w zależności od zakresu Twojej oferty. Dzięki analizie danych w Google Analytics zobaczysz, którzy użytkownicy są dla Ciebie najbardziej wartościowi. Uczynisz to, bazując na danych dotyczących realizacji celów – właśnie te informacje będą solidną podstawą do stworzenia person. Jak można to poprawnie określić? Kluczem jest segmentacja (na podstawie cech użytkownika, nie samej sesji). Bez niej nie możesz poprawnie analizować danych, a co za tym idzie – nie możesz określić person.

Przykład:
przyjmijmy, że jesteś właścicielem sklepu internetowego, a głównym celem w Google Analytics jest transakcja sprzedażowa. Dzięki raportom demograficznym i odpowiednim segmentom możesz sprawdzić, jak zachowują się użytkownicy w określonym wieku, którzy dokonują zakupu, oraz ci, którzy nic nie kupują. Na tej podstawie określisz, w jakim przedziale wiekowym jest Twoja persona.

Podobna sytuacja ma miejsce z raportami dotyczącymi płci. Po skorelowaniu danych o płci z danymi o sprzedaży zdefiniujesz, jakiej płci jest Twoja persona. W dalszej kolejności określisz, jakie źródła wejść są najbardziej dochodowe, czym interesują się użytkownicy, którzy najczęściej dokonują konwersji, jak zachowują się, przeglądając ofertę sklepu (czy korzystają z wyszukiwarki wewnętrznej, czy wchodzą w interakcje z materiałami wideo umieszczonymi przy produktach, czy powiększają zdjęcia produktów itp.). Dzięki tym informacjom stworzysz charakterystykę swojego idealnego użytkownika, do którego później dostosujesz sklep oraz strategię komunikacji.

Wskazówka:
nie rób badań na próbach liczących 100 czy 200 osób, zmienność wyników może być w nich całkiem przypadkowa. Pamiętaj także, że zazwyczaj próby odzwierciedlające Twoje grupy celowe nie są próbami losowymi, a więc nie można w ich przypadku mówić o błędzie estymacji.

Po określeniu modelowej persony nie należy oczywiście rezygnować z pozostałej grupy osób – warto dokonać kolejnej segmentacji i wydzielić kilka dodatkowych person, a następnie do każdej z nich dostosować swoje działania internecie. Skupianie się tylko na jednej grupie odbiorców i ignorowanie pozostałych może spowodować odwrotny skutek do zamierzonego wzrostu sprzedaży.

GOOGLE ADWORDS

Konto Google Analytics możesz śmiało połączyć z kontem Google AdWords i zbierać wartościowe dane o klientach i prowadzonych kampaniach reklamowych. Dzięki reklamie AdWords możesz sprawdzić, jak kształtuje się zainteresowanie użytkowników Twoją marką. W tym celu należy stworzyć kampanię skierowaną na brandowe słowa kluczowe, a następnie monitorować ruch oraz sprawdzać, jakie hasła faktycznie były wyszukiwane przez użytkowników. Jest to skarbnica wiedzy dotycząca tego, w otoczeniu jakich innych słów użytkownicy wpisują nazwę marki.

Kampanie AdWords pozwalają też na określenie trendów.

Przykład:
w ostatnim czasie wzrasta liczba zapytań dotyczących telefonów LG. Warto więc wydzielić nową kampanię skierowaną na modele tego typu urządzeń tej marki i zastosować odrębną strategię ustalania stawek, by maksymalnie wykorzystać potencjał zapytań. Liczba wyszukiwań fraz ogólnych wyznacza trendy, które możesz wykorzystać w opracowaniu strategii reklamowej skierowanej do swojej grupy docelowej.

Powyższe narzędzia umożliwią Ci zdobycie wielu informacji o Twojej grupie docelowej. Dzięki rzetelnej analizie pozyskanych danych będziesz mógł je odpowiednio wykorzystać z ogromną korzyścią dla swojego biznesu.

Artykuł powstał przy współpracy z Edytą Stasiak i ukazał się w magazynie Marketer+ [numer #2 (21)]

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Cześć!

Potrzebujesz pomocy przy kampanii Google Ads?

Napisz do mnie i sprawdź jak mogę Ci pomóc :)

➡️KONTAKT⬅️

This will close in 40 seconds