AutomatyzacjaChatGPTChatGPT – praktyczne wykorzystanie w Google Ads

22 lutego 20230

Gorącym tematem jest obecnie ChatGPT, a w sieci nie brakuje informacji, jak można go wykorzystać w praktyczny sposób, by ułatwić sobie pracę i zwiększyć jej efektywność. Postanowiłem zebrać kilka porad dotyczących tego, jak specjalista Google Ads może wykorzystać to narzędzie przy pracy nad kampaniami Google Ads. Szczegóły poniżej :)

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads

 

Czym jest ChatGPT?

Na początek kilka słów o tym, czym właściwie jest ChatGPT. Jest to chatbot wykorzystujący model języka GPT-3, służący do generowania odpowiedzi na postawione przez użytkownika pytania. Mówiąc prościej – użytkownik wpisuje zapytanie i uzyskuje na nie odpowiedź. Popularność tego narzędzia wynika z tego, że jest w wielu przypadkach bardzo precyzyjne. To z kolei daje sporo możliwości usprawnienia pracy specjalisty Google Ads.

Zanim zaczniesz korzystać z narzędzia jakim jest ChatGPT pamiętaj, aby traktować je jako źródło inspiracji, a nie gotowe rozwiązania do zastosowania. Narzędzie jest nadal rozwijane i nie zawsze prezentuje poprawne odpowiedzi, a czasami wręcz przedstawia nieprawdziwe informacje. Dlatego zawsze traktuj odpowiedzi z dozą ostrożności.

Propozycje słów kluczowych

Po wpisaniu zapytania “Stwórz listę słów kluczowych do kampanii Google Ads, z podziałem na grupy reklam dla dentysty” otrzymałem następujący wynik.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - słowa kluczowe

Oczywiście odpowiedzi nie są idealne, ale już mamy bazę wyjściową do budowy bardziej szczegółowej struktury kampanii. Możemy wpisać bardziej szczegółowe zapytanie, np. podanie dodatkowych słów kluczowych dotyczących ortodoncji. Wynik może być następujący.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - słowa kluczowe - szczegółowo

Teraz pozostaje skopiować słowa kluczowe do odpowiednich grup reklam. Z kolei jeśli chcesz pogrupować te słowa w bardziej szczegółowe grupy reklam, możesz dokonać odpowiedniego zapytania, które Ci w tym pomoże.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - słowa kluczowe - szczegółowo - grupy reklam

Nie działa to idealnie, ale większość słów kluczowych możesz wykorzystać i pogrupować we własnym zakresie. Kluczowe jest to, że korzystanie z tego narzędzia oszczędza sporo czasu.

Możesz też po prostu zapytać o gotową strukturę kampanii, ale bez szczegółowego zapytania, struktura również będzie dość ogólna.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - struktura kampanii

Propozycje słów kluczowych z miesięczną liczbą wyszukiwań

Możesz również sprawdzić słowa kluczowe pod kątem liczby wyszukiwań, co może wyglądać następująco:

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - miesięczna liczba wyszukiwań

Jeśli chcesz zawęzić wyniki do określonej lokalizacji, wskaż ją w zapytaniu:

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - miesięczna liczba wyszukiwań

Propozycje wykluczających słów kluczowych

Ciekawą opcją jest szukanie propozycji słów kluczowych, które można wykluczyć przed startem kampanii, aby nie narażać klienta na dodatkowe koszty. Przykład znajdziesz poniżej.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - wykluczające słowa kluczowe

Tłumaczenia słów kluczowych oraz tekstów reklam

Zapewne pomyślisz sobie, że jest przecież Google Translate, który dobrze sobie radzi z tłumaczeniami. Jest to prawdą, ale chcę Ci pokazać, że ChatGPT również obsługuje tłumaczenia i warto się tym pobawić.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - tłumaczenia

Analiza konkurencji

Możesz wykorzystać ChatGPT do znalezienia konkurentów w danym obszarze. To z kolei pozwoli np. na stworzenie list niestandardowych odbiorców w oparciu o nazwy tych firm lub kierowanie reklam po nazwach firm, aby trafić z reklamą do ich klientów.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - analiza konkurencji

 

Tworzenie tekstów reklam

Kolejnym praktycznym przykładem wykorzystania narzędzia jest tworzenie tekstów reklam. Jeśli zapytasz ogólnie o tekst reklamy, odpowiedź również nie będzie dość precyzyjna, a przykład zobaczysz poniżej.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - słowa kluczowe - szczegółowo - teksty reklam

Zwróć uwagę, że w powyższym przykładzie chat podaje nieprawdziwą odpowiedź. Dotyczy to fragmentu wymaganej ścieżki oraz opcjonalnego nagłówka i opisu. Tak jak wspominałem wyżej – traktuj to narzędzie jako źródło inspiracji i nie wierz we wszystko, co wygeneruje.

Możesz spróbować wpisać zapytanie po angielsku, ale z wyszczególnieniem, ze odpowiedź powinna być w języku polskim. ChatGPT mimo obsługi języka polskiego, lepiej sobie radzi z zapytaniami po angielsku, więc warto mieć to na uwadze.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - słowa kluczowe - zapytanie po angielsku - teksty reklam

Niestety ChatGPT nie radzi sobie z komendami dotyczącymi długości generowanego tekstu, co byłoby bardzo pomocne, niemniej inspiracji jest dość sporo, więc spokojnie można je wykorzystać do własnych tekstów reklam. Jeszcze daleka droga do tego, aby system za nas stworzył całą reklamę, która miałaby sens i była spójna, ale prędzej czy później to nastąpi.

Tworzenie rozszerzeń reklamy

Możesz też wykorzystać ChatGPT to znalezienia propozycji tekstów, które możesz wykorzystać jako rozszerzenia reklam. Przykład znajdziesz poniżej.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - słowa kluczowe - szczegółowo - rozszerzenia reklam

Tutaj również jakościowo nie jest idealnie i w zasadzie ciężko wykorzystać te propozycje, ponieważ limity znaków są w wielu przypadkach przekraczane. Niemniej potraktuj to jako źródło inspiracji do własnych rozszerzeń reklam.

Listy remarketingowe

Jeśli szukasz pomysłów na szczegółowe listy remarketingowe, możesz wykorzystać ChatGPT do przygotowania propozycji takich list. Zaskakująco trafne propozycje znajdziesz poniżej.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - listy remarketingowe

Lista lokalizacji

Jeśli chcesz kierować reklamy na konkretne miasta lub obszary, musisz przygotować ich listę. ChatGPT może w tym pomóc. Przykładowo chcesz w kampanii zastosować podział na poszczególne dzielnice, więc nie musisz szukać w ich w Internecie i ręcznie kopiować. Wystarczy odpowiednie zapytanie.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - dzielnice

Z kolei jeśli chcesz kierować reklamy tylko do miast o określonej wielkości w danym województwie, również może to zrobić za pomocą narzędzia.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - miasta wg liczby mieszkańców

W powyższym przykładzie podana jest również liczebność poszczególnych miast, więc utrudnia to skopiowanie listy do Edytora Google Ads. Jak to szybko usunąć? Wyślij odpowiednie zapytanie o usunięcie tekstu za myślnikiem.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - miasta wg liczby mieszkańców

Teraz lista jest gotowa do skopiowania. Prawda, że proste? :)

Oferta reklamowa

ChatGPT możesz wykorzystać do stworzenia oferty reklamowej. Niestety niektóre treści są dość kiepskie, ale na pewno coś z tego można wyłuskać i wykorzystać w prawidłowej ofercie :) Dla osób, które zaczynają przygodę w systemie Google Ads i szukają klientów, może się to okazać pomocne, niemniej nie będą mogły one zweryfikować poprawności tych treści, co może skutkować, że klient otrzyma ofertę zawierającą nieprawdziwe informacje.

Potraktuj poniższe zdjęcie jako ciekawostkę, bo póki co nie jest to mocno praktyczne, ale kto wie, czy pewnego dnia nie zacznie to działać znacznie lepiej.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - oferta

Spróbuj natomiast dokonać zapytania w języku angielskim, ale precyzując, że odpowiedź powinna być z języku polskim. Wtedy jakościowo wygląda to lepiej i bardziej spójnie. Im więcej szczegółów w zapytaniu, tylko lepsza odpowiedź, zatem zachęcam do testowania.

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - oferta po angielsku

ChatGPT i Arkusze Google

Jeśli wykupisz płatną wersję narzędzia, możesz je połączyć z Arkuszami Google i tam wykonywać zapytania. Instrukcję znajdziesz tutaj – https://gptforwork.com/gpt-for-sheets/get-started. Potrzebny będzie klucz API, aby skorzystać z takiej integracji. Finalnie będzie wyglądać to następująco:

ChatGPT - praktycznie wykorzystanie w Google Ads - Arkusze Google

Przykłady zastosowania znajdziesz tutaj – https://docs.google.com/spreadsheets/d/1iXJk3KDBIbHu-VAb0E5PN7684KEa3pxk_r9DuM-pgcU/template/preview

Podsumowanie

Kilkukrotnie wspominałem wyżej, ale powtórzę to również tutaj – traktuj ChatGPT jako narzędzie wspomagające Twoją pracę oraz jako źródło inspiracji, a nie jako źródło gotowych rozwiązań. Moim zdaniem narzędzie działa bardzo przyzwoicie, ale daleko mu do ideału, dlatego bardzo ważny jest czynnik ludzki. Pobaw się narzędziem w wersji darmowej i daj znać w komentarzu, co ciekawego udało Ci się zrobić za pomocą tego narzędzia :)

 

WSPÓŁPRACA ZE MNĄ
Od 2011 roku jako specjalista Google Ads zajmuję się prowadzeniem i optymalizacją kampanii w systemie reklamowym Google. Dotychczas przeprowadziłem ponad 2300 kampanii, których budżet przekroczył już 30 mln zł. Jeśli szukasz kogoś komu chcesz zlecić prowadzenie swoich kampanii, napisz do mnie. Pracuję tylko z firmami, które poważnie podchodzą do tematu, dlatego zapoznaj się proszę z moimi zasadami współpracy. Jeśli je akceptujesz, wyślij mi wiadomość :)