GooglePublikacjeYouTube AdsKampanie AdWords na YouTube – wszystko, co musisz wiedzieć

31 sierpnia 20175

 

Społeczność serwisu YouTube to ponad miliard użytkowników, którzy oglądają dziennie setki milionów godzin zamieszczanych na stronie filmów, generując miliardy wyświetleń, co sprawia, że strona swoim zasięgiem przyćmiewa większość stacji telewizyjnych. Nie sposób przejść obojętnie obok takiego potencjału w postaci tak dużej grupy użytkowników, do których można kierować reklamy. Przed Tobą poradnik, jak przygotować kampanie wideo w Google AdWords od A do Z i w atrakcyjny sposób zaprezentować ofertę na YouTubie.

Wszechstronność YouTube’a, na którym znajdują się niemal wszystkie formy contentu wideo – od śmiesznych filmików, przez poradniki, vlogi, programy informacyjne, po seriale, pełnometrażowe filmy i relacje na żywo – sprawia, że marketerzy do dyspozycji mają niemal nieograniczone możliwości targetowania reklam AdWords, związane z bardzo zróżnicowaną społecznością tego serwisu. Przygodę z Google AdWords dla YouTube’a zacznij od poznania dostępnych formatów reklam.

 

REKLAMY TEKSTOWE, GRAFICZNE I DISPLAYOWE

Na YouTubie możesz zobaczyć reklamy wideo, tekstowe, graficzne oraz displayowe (tworzone bezpośrednio w panelu AdWords w Galerii reklam) spotykane zazwyczaj w kampaniach w sieci reklamowej. Ostatnie trzy z wymienionych są widoczne w momencie, gdy prowadzisz kampanię w sieci reklamowej (kierowaną na zainteresowania, słowa kluczowe, remarketing itp.), a strona YouTube zostanie wybrana jako miejsce docelowe Twojej reklamy.

 

PRZYKŁAD
 Reklamy tekstowe firmy zajmującej się produkcją mebli mogą się pojawić na YouTubie wówczas, gdy ustawione jest kierowanie na zainteresowania lub tematy, a użytkownik interesuje się aranżacją wnętrz lub przegląda kanały poświęcone tej tematyce.

W takim wypadku reklamy tekstowe, graficzne i displayowe wyświetlają się tu na takich samych zasadach, jak na każdej innej stronie należącej do sieci reklamowej. Na YouTubie jest możliwe wyświetlanie:

 • banerów o wymiarach 300×250 pikseli lub 300×60 pikseli (pojawiają się one nad listą proponowanych pozycji wideo z prawej strony okna),
 • reklam tekstowych i graficznych w postaci nakładki na wideo o rozmiarach 468×60 pikseli lub 728×90 pikseli (częściowo przezroczysta reklama widoczna w dolnej części okna filmu – ilustracja 1),
 • reklam graficznych o wymiarach 480×70 pikseli (niedostępne z poziomu AdWords, tylko dla kampanii w modelu rezerwacyjnym).
1 – Przykład reklamy graficznej wyświetlanej po prawej stronie wideo i nakładki na wideo na YouTubie

Te reklamy mogą być kierowane na wszystkie możliwe typy dostępne w sieci reklamowej (słowa kluczowe, tematy, zainteresowania, listy remarketingowe, miejsca docelowe, kierowanie demograficzne). Warunkiem jest dodanie jako drugiego kryterium kierowania strony youtube.com jako miejsca docelowego w kampanii.

 

TRUEVIEW IN-STREAM

Reklama TrueView In-Stream to jeden z formatów reklamowych wideo, który pojawia się na początku, w środku lub na końcu oglądanego materiału filmowego na YouTubie i który można pominąć po pięciu sekundach oglądania (ilustracja 2).

 

2 – Przykład pomijalnej reklamy wideo TrueView In-Stream

Reklamy TrueView In-Stream pojawiają się w filmach wyświetlanych bezpośrednio na YouTubie, w filmach embedowanych w innych witrynach lub aplikacjach, w aplikacji mobilnej YouTube’a i telewizorach podłączonych do internetu lub wyposażonych w urządzenia typu Apple TV lub Google Chromecast. Sugerowana długość filmu reklamowego, który przygotowuje się dla tego formatu, to od 12 sekund do trzech minut (zalecana długość według Centrum Pomocy AdWords). Modelem rozliczeniowym jest CPV (cost per view). Obejrzenie reklamy, a tym samym koszt, zlicza się jako wyświetlenie w momencie, gdy użytkownik:

 • obejrzy ponad 30s wideo w przypadku reklamy dłuższej niż pół minuty,
 • obejrzy całą reklamę, jeżeli jest ona krótsza niż 30s,
 • wejdzie w interakcję z wideo, rozumianą jako np. kliknięcie w nakładkę z wezwaniem do działania, zajawkę lub ikonę karty, baner towarzyszący.

Ten format idealnie sprawdza w kampaniach wizerunkowych – nastawionych na budowę świadomości marki. Dzięki zasięgowi, jaki YouTube generuje w internecie, reklama w serwisie może dotrzeć do prawie 75% polskich internautów (ponad 20 mln użytkowników – Wyniki badania Gemius/PBI za grudzień 2016r.)

Reklama TrueView In-Stream może stać się także elementem kampanii produktowej na YouTubie (ilustracja 3), o czym szerzej napiszemy w dalszej części artykułu.

3 – Przykłady reklam wideo w kampanii produktowej

Jeżeli chcesz wyświetlać użytkownikom reklamy TrueView In-Stream, możesz skorzystać z licznych metod kierowania. Są to: kryteria demograficzne, zainteresowania, listy remarketingowe, miejsca docelowe (kanały i filmy na YouTubie), tematy oraz słowa kluczowe.

 

TRUEVIEW DISCOVERY

Kolejnym formatem wideo dostępnym na YouTubie jest reklama TrueView Discovery, znana wcześniej jako TrueView In-Display, pojawiająca się w wynikach wyszukiwania na YouTubie oraz na stronach odtwarzania filmów – zarówno w wersji na desktop, jak i mobilnej (ilustracja 4).

4 – Przykład reklamy TrueView Discovery

Reklama ma postać miniatury obrazu z filmiku, której towarzyszą maksymalnie trzy linijki tekstu, co upodabnia reklamę do zwykłego filmu w serwisie, a po kliknięciu użytkownik jest przenoszony na stronę reklamowanego kanału lub filmu na YouTubie, gdzie może go obejrzeć w całości. Modelem rozliczeniowym jest CPV. W zależności od miejsca wyświetlania wygląd reklamy może się różnić. Reklamy Discovery mają na celu zatrzymanie użytkownika w obrębie YouTube’a i będą dobrym rozwiązaniem dla tych reklamodawców, którzy pragną zwiększyć liczbę osób śledzących ich kanał.

Aby reklamy TrueView Discovery trafiły do użytkowników, stosuje się kierowanie polegające na doborze słów kluczowych. Po ich wpisaniu w wyszukiwarkę na YouTubie wyświetla się lista filmów powiązanych z daną frazą.

 

CIEKAWOSTKA
Do niedawna nie można było zobaczyć na YouTubie reklam TrueView Discovery, które zostały automatycznie wstrzymane. Jako powód podawano przypuszczenie sporu między Google a niektórymi znanymi markami, które nie życzą sobie, by określone negatywne treści były wyświetlane na ich kanałach (reklamy TrueView Discovery mogą pojawić się m.in. na stronie odtwarzania filmu na YouTubie). Aktualnie reklamy TrueView zaczynają się wyświetlać wśród polecanych propozycji po prawej stronie głównego okna, więc prawdopodobnie kwestią czasu będzie ich ponowne pojawienie się również w wynikach wyszukiwania.

BUMPER ADS – REKLAMY W PRZERYWNIKU

Pod koniec kwietnia 2016 r. Google ogłosił wprowadzenie nowego niepomijalnego formatu reklam wideo, zwanych reklamami w przerywniku (Bumper Ads). Reklamodawcy mają w tym wypadku nie lada wyzwanie – muszą bowiem w ciągu zaledwie sześciu sekund zachęcić użytkownika swoim przekazem i przyciągnąć jego uwagę, by następnie chciał on zgłębić informacje o marce w sieci. Należy zaznaczyć, że reklamy te nie są klikalne, a mogą się pojawiać przed oglądanym filmem, po nim lub w jego trakcie (ilustracja 5).

5 – Przykład reklamy w przerywniku Bumper Ads

Model rozliczeniowy to w tym wypadku CPM – płacisz za każde 1000 wyświetleń reklamy. Reklamy w przerywniku to format, który umożliwia Ci dotarcie do dużej liczby klientów i zwiększenie świadomości marki.

 

FORMATY REZERWOWANE

Poza wymienionymi typami reklam, które z powodzeniem można stworzyć w systemie AdWords i nimi zarządzać, na YouTubie istnieje możliwość rezerwowania miejsc docelowych. Co to oznacza? Reklamodawcy mogą kupić miejsce reklamowe na zasadzie rezerwacji powierzchni. Dostępne modele rozliczeń to CPM (model kosztu 1000 wyświetleń) lub CPD (dzienny koszt emisji). Istnieje również możliwość kupienia wyświetleń za stałą stawkę. Do dyspozycji marketerów w modelu CPM są:

 • standardowe reklamy In-Stream odtwarzane przed filmikiem, ale co ważne, niepomijalne, których długość może wynosić maksymalnie 15 lub 30s (ilustracja 6),
 • reklamy In-Stream Select o długości do 60s i możliwe do pominięcia po pierwszych pięciu sekundach.
6 – Przykład niepomijalnej reklamy TrueView In-Stream

Z kolei model CPD oferuje formaty multimedialne (richmediowe):

 • Uniwersalne mastheady wideo na komputery, które mają postać banera o wymiarach 780×195 pikseli i pojawiają się na stronie głównej YouTube’a. Początkowo film w reklamie jest automatycznie odtwarzany bez dźwięku przez określony czas. Po automatycznym odtworzeniu całego filmu masthead przechodzi w stan zatrzymania i widoczna jest duża miniatura odtworzonego filmu oraz panel z informacjami o kanale reklamodawcy, opcjonalnie z listą miniatur innych filmów dostępnych na kanale. Kliknięcie filmu w trakcie autoodtwarzania lub kliknięcie miniatury przenosi na stronę odtwarzania, na której film jest odtwarzany od początku i z dźwiękiem.
 • Niestandardowe mastheady na komputery o wymiarach 970×250 pikseli, zajmujące całą szerokość strony głównej serwisu pod paskiem nawigacji. Format posiada także opcję rozwijaną, która, po kliknięciu jej przez użytkownika, powiększa się do rozmiaru 970×500 pikseli.
 • Mobilne mastheady wideo przeznaczone na komórki i tablety, które wyświetlają się na mobilnej stronie głównej YouTube’a (m.youtube.com) oraz w aplikacjach YouTube’a na Androida i iOS. To miniatury wideo, z nagłówkiem, tekstem, wezwaniem do działania (CTA), informacją o czasie trwania filmu oraz automatycznie pobraną nazwą i ikoną kanału reklamodawcy. Kliknięcie przenosi użytkownika do strony odtwarzania filmu na YouTubie.

 

KONFIGURACJA KAMPANII TRUEVIEW KROK PO KROKU

Reklamy wideo stanowią atrakcyjną formę dotarcia do klientów i przyciągnięcia ich uwagi podczas oglądania przez nich treści na YouTubie. Najpopularniejszym typem są kampanie wideo TrueView, które z powodzeniem samodzielnie przygotujesz w panelu AdWords. Pokazujemy, jak przygotować je krok po kroku.

 1. Tworzenie kampanii w panelu AdWords zaczynasz od wybrania odpowiedniego typu w menu +KAMPANIA, a w tym wypadku będzie to „Wideo”.
 2. W kolejnym kroku musisz zdecydować, jaki podtyp kampanii wybierasz. Do wyboru są trzy opcje: standardowa, instalacje aplikacji mobilnej i produktowa. W celu wyświetlania reklam TrueView konieczne jest zaznaczenie podtypu standardowego, gdzie wśród dostępnych formatów są reklamy In-Stream oraz Discovery (opcja zaznaczona domyślnie w tym podtypie) oraz reklamy w przerywniku.

  Kolejne pola wymagające uzupełnienia dotyczą budżetu, stawki, sieci, w których mogą pojawiać się reklamy (wyszukiwanie na YouTubie – tylko reklamy TrueView Discovery, filmy bezpośrednio dostępne na YouTubie – reklamy TrueView In-Stream, Discovery i reklamy w przerywniku, sieć partnerów wideo w sieci reklamowej rozumiana jako witryny i aplikacje należące do sieci reklamowej Google – reklamy TrueView In-Stream, Discovery i reklamy w przerywniku), lokalizacji, na jakie będzie kierowana kampania, języków oraz urządzeń. Opcjonalnie możesz ustawić także datę rozpoczęcia i zakończenia kampanii, harmonogram reklam oraz ograniczenie liczby wyświetleń reklam temu samemu użytkownikowi (capping).

 3. Po zatwierdzeniu powyższych opcji przechodzisz do tworzenia grupy reklam, w której możesz umieścić reklamy wideo jednego typu (reklamy In-Stream i Discovery wymagają stworzenia osobnych grup). Po nazwaniu grupy reklam musisz przygotować link do filmu z reklamą, który wklejasz w odpowiednie okno panelu i decydujesz, czy będzie to reklama In-Stream czy Discovery.
  W pierwszym przypadku musisz uzupełnić końcowy i wyświetlany adres URL, nadać reklamie nazwę oraz dodać baner towarzyszący reklamie.
  W drugim wymagane jest nazwanie reklamy, wybranie jednej z zaproponowanych miniatur, dodanie nagłówka, dwóch linijek opisu oraz zdecydowanie o stronie docelowej.
  W dalszej kolejności wyznaczasz stawkę, jaką jesteś w stanie zapłacić za obejrzenie Twojej reklamy wideo i opcjonalnie dostosowanie stawek dla popularnych filmów, co może zwiększyć wyświetlanie Twoich reklam przy najchętniej oglądanych materiałach na YouTubie.Ostatnim krokiem na tym etapie jest wybór kierowania. Domyślnie reklamy są wyświetlane wszystkim użytkownikom, jednak masz możliwość ograniczenia grupy do wybranych osób na podstawie demografii, zainteresowań lub opcjonalnie słów kluczowych, miejsc docelowych, tematów i remarketingu.

KONFIGURACJA REKLAM WIDEO W PRZERYWNIKU (BUMPER ADS)

Chcąc utworzyć kampanię z reklamami wideo w przerywniku, postępujesz podobnie jak w przypadku kampanii TrueView In-Stream, z tą różnicą, że wybierasz format reklam wideo nazwany „reklamy w przerywniku: sześciosekundowe reklamy wideo”. Następnie po podaniu wideo uzupełniasz je o końcowy i wyświetlany adres URL, dodatkowy baner oraz nazwę reklamy. Pozostałe opcje są takie same jak w przypadku kampanii TrueView (ilustracja 7).

7 – Tworzenie reklamy wideo w przerywniku

TRUEVIEW W KAMPANII PRODUKTOWEJ

Inną odmianą kampanii TrueView jest wzbogacenie jej o informacje pochodzące z pliku eksportowanego do Google Merchant Center. Dzięki wykorzystaniu danych produktów z GMC (m.in. kategorii produktu, marki, jego stanu itp.) generowane są karty produktowe pojawiające się na tle wideo reklamowego lub po jego prawej stronie. W reklamie wideo może pojawić się jednocześnie maksymalnie sześć takich kart. Zanim przystąpisz do tworzenia reklam wideo w kampanii produktowej, musisz połączyć konto AdWords z kontem Google Merchant Center.

Jak stworzyć taką kampanię od podstaw? Po wybraniu z menu kampanii typu wideo należy wybrać w kolejnym ekranie podtyp „Produktowa” (ilustracja 8), dzięki czemu zyskasz możliwość wyświetlania przy reklamach produktów z połączonego konta Google Merchant Center oraz kierowania użytkowników bezpośrednio na strony tych produktów. Po wpisaniu identyfikatora sprzedawcy decydujesz, czy na kartach produktowych będą wyświetlane wszystkie, czy filtrowane produkty. Następnym krokiem jest wybranie budżetu, sieci, lokalizacji oraz języka użytkowników. Po zapisaniu kampanii przechodzisz do stworzenia grupy reklam, co następuje według takiego samego schematu jak w przypadku reklam TrueView.

8 – Tworzenie kampanii produktowej wideo

W kampaniach produktowych wideo karty produktów pojawiają się tylko w towarzystwie reklam In-Stream, które na etapie tworzenia grupy reklam są automatycznie wybieranym formatem.

Prawidłowe przygotowanie kampanii wideo to dopiero początek drogi. Po opracowaniu struktury i dodaniu reklam przychodzi czas na optymalizację kampanii i doskonalenie kreacji wideo. Abyś mógł czerpać z kampanii wideo pełne korzyści, musisz pamiętać o kilku ważnych czynnikach (ramka poniżej).

 

PODSUMOWANIE

YouTube, mimo swojego ogromnego zasięgu, wciąż pozostaje niedocenionym przez wielu marketerów kanałem reklamowym, jednak zachęcamy do zmiany podejścia i bliższego przyjrzenia się możliwościom, jakie daje reklama w tym serwisie. Wykorzystaj go w swojej strategii, póki pozostaje nienasyconym rynkiem reklamowym, i zobacz, jak wpłynie na Twoje działania.

 

WARTO DOCZYTAĆ:
Jak optymalizować kampanie wideo – https://goo.gl/bkSq8G
Mierzenie skuteczności reklam wideo – https://goo.gl/WepDJJ
Szczegóły dotyczące reklam wideo – https://goo.gl/gwbqWe
Narzędzie podglądu reklam na różnych urządzeniach – https://www.richmediagal-lery.com/adformats
Jak działają reklamy TrueView Discovery – https://goo.gl/84cojG

 

Jak wycisnąć więcej z kampanii wideo na YouTubie?
1. W reklamach TrueView In-Stream staraj się przedstawić najważniejsze informacje w ciągu pierwszych pięciu sekund reklamy. Przyciągnij uwagę tak, żeby użytkownik nie chciał pominąć materiału, lecz obejrzał go do końca.
 2. Optymalizuj dzięki statystykom. Przyjrzyj się współczynnikowi obejrzeń oraz procentowi obejrzenia filmu reklamowego – będziesz wiedział, czy Twój materiał jest interesujący dla odbiorców, w którym momencie najczęściej przestają go oglądać i czy warto go zmienić. Z kolei liczba konwersji powie Ci, czy reklama pomaga osiągać założone cele biznesowe i zapewnia zwrot z inwestycji.
3. Wykluczaj listy remarketingowe, jeżeli Twoja kampania działa od dłuższego czasu, a chcesz dotrzeć tylko do nowych użytkowników, nieznających jeszcze Twojej marki. Możesz w ten sposób uniknąć wyświetlania reklam osobom, które już je znają.
 4. Korzystaj z nakładki z wezwaniem do działania. Edytor reklamy wideo w panelu na YouTubie daje możliwość dodania nakładki pojawiającej się w lewym dolnym rogu. Miejsce to warto przeznaczyć na informację zachęcającą do kliknięcia, np. z obietnicą rabatu, darmowej dostawy lub pobrania bezpłatnego pliku. Nakładka odnosi do wybranej przez Ciebie strony, a jej dodanie jest możliwe po połączeniu kont AdWords i YouTube oraz stworzeniu reklamy wideo.
 5. Jeżeli Twoja reklama ma co najmniej 25 s długości, możesz przygotować ekran końcowy. Zaproś na nim użytkowników, którzy obejrzeli film do końca, do zapoznania się z innymi Twoimi filmami, playlistami lub kanałami w serwisie, do zasubskrybowania Twojego kanału lub wykorzystaj go do promowania Twojej strony lub produktów. Istnieje również możliwość wybrania automatycznych ekranów końcowych dla reklam In-Stream, jednak wówczas nie będą się wyświetlać te przygotowane na YouTubie.

Artykuł powstał przy współpracy z Edytą Stasiak i ukazał się w magazynie Marketer+ numer #1(5), wydanie specjalne, lipiec-wrzesień 2017 (s. 82-89)

5 komentarzy

 • Grzegorz Widłak

  30 listopada 2019 at 20:00

  witaj jak dodać swoją reklamę na youtube ? nie video tylko promowanie swojej strony

  Reply

 • raf33

  19 września 2021 at 18:05

  Czy ta tekstowa reklama, którą widać na zrzucie (nakładka na film w youtube) i ta pod filmem z tytułem „nowoczesny elektryczny piec” to są elastyczne reklamy displayowe utworzone w kampanii w sieci reklamowej, która w miejscu docelowym ma youtube. com?
  zrzut ekranu filmu na yt: https://ibb.co/VL4L2Gn

  Reply

  • Marcin Wsół

   20 września 2021 at 02:57

   Cześć. Na filmie widać reklamę tekstową lub elastyczną reklamę displayową. Ta poniżej to już na pewno elastyczna reklama displayowa :) W kwestii kierowania niestety nie możemy tego jednoznacznie określić – może to być kierowanie na tematy, zainteresowania czy miejsca docelowa (sama domena youtube.com lub konkretny kanał/film).

   Reply

   • raf33

    20 września 2021 at 16:47

    Czyli rozumiem, że ta reklama tekstowa na filmie utworzona jest w kampanii typu sieć wyszukiwania z zaznaczoną w sekcji sieci siecią reklamową (bo do tej sieci należy też youtube)?
    Czy to jest jedyna droga do pokazania reklam tekstowych na filmach youtube bo w kampanii typu sieć reklamowa nie można utworzyć reklam tekstowych?

    Reply

    • Marcin Wsół

     21 września 2021 at 02:26

     Tak, jest opcja, że to sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową. Stricte na sieć rekamową nie ustawisz panelu online, bo nie ma takiej możliwości, ale z poziomu Edytora Google Ads już tak. Po prostu tworzysz kampanię w sieci reklamowej i dadajesz rozszerzoną reklamę tekstową.

     Reply

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Cześć!

Potrzebujesz pomocy przy kampanii Google Ads?

Napisz do mnie i sprawdź jak mogę Ci pomóc :)

➡️KONTAKT⬅️

This will close in 40 seconds